o skalowaniu agile

Podsumowanie roku 2017

Zestawienie artykułów o skalowaniu agile z poprzedniego roku. W jednym miejscu Początek roku to czas podsumowań, dlatego zebrałem

Zestawienie artykułów o skalowaniu agile z poprzedniego roku.

W jednym miejscu

Początek roku to czas podsumowań, dlatego zebrałem wszystkie artykuły, jakie napisałem o skalowaniu agile w jedno miejsce i każdy z nich okrasiłem krótkim komentarzem. Wierzę, że łatwiej będzie w ten sposób znaleźć dla siebie coś interesującego do poczytania, niż wertując strony bloga.

Miłej lektury.

Czy agile bez skalowania ma sens?

Staram się wykazać, że „czysty” agile jest aplikowalny jedynie w nielicznych organizacjach, które stanowią dla niego podatny grunt. W dużych firmach, przy produkcji dużych systemów, Scrum Guide i wytyczne XP to za mało. Pozostawiają zbyt wiele nieobsłużonych obszarów. SAFe stara się sięgać tam, gdzie do tej pory ciężko doszukać się metodycznego, zwinnego podejścia. Wychodzi, nie wychodzi? Mniejsza o to. Ważne żeby podjąć wyzwanie i móc się przy tym posiłkować sprawdzonymi praktykami.

Agile czyli Waterfall do góry nogami

O fundamentalnej różnicy do klasycznego trójkąta ograniczeń projektowych między Waterfallem i Agilem oraz wynikających z tego konsekwencji w SAFe’owych podejściu do budżetowania i zarządzania zakresem.

Modern Agile “Manifesto” a skalowanie agile

Po obejrzeniu ciekawego wystąpienia, w którym autor stara się nieco na nowo „wynaleźć” Manifest Agile, dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat analogii do podejścia SAFe’owego.

Czy SAFe jest agile?

Moja polemika z krytykiem SAFe, który dość lekką ręką szafuje opiniami o braku zwinności w tym frameworku. Ciekawy tekst, to pokazuje niemal skrajnie odmienne stanowiska. Warto popatrzeć na argumenty jednej i drugiej strony.

Skalowanie czy kaskadowanie agile?

Troszkę w tym artykule krytykują nazwę Scaled Agile Framework, jako wprowadzającą odbiorców w błąd. Dla mnie SAFe nie jest o skalowaniu zwinności, tylko wdrażaniu jej w całych organizacjach, a nie w zespołach, jak to ma miejsce w przypadku wielu innych popularnych podejść.

O paladynach, krzyżowcach i Górze Głupców

Podpatrzone, jak SAFe implementowany jest w LEGO.

Morpheus, dwie pigułki i skalowanie zwinności

Porównanie dwóch podejść do osiągania zwinności w organizacji – skalowanie mechanizmów sprawdzonych na małych zespołach versus działanie od razu w całym systemie oddziaływując na kulturę organizacyjną na wszystkich poziomach.

Scrum Master Turbo

Moje, bardzo subiektywne, podejście do roli Scrum Mastera. Szczególnie w świetle wyzwań, jakie niesie ze sobą skalowanie agile.

Szkolenia SAFe

SAFe daje jasny przekaz – zamiast posiłkować się konsultantami buduj wiedzę swoich pracowników i korzystaj z niej wprowadzając tak dużą zmianę w organizacji, jaką jest wdrożenie zwinności. Oferta szkoleń jest zatem szeroka. Brzmi jak reklama? Nie bardzo, bo SAFe zachęca, żeby kształcić własnych trenerów.

PI Planning od kuchni

Przybliżenia rytuał, który jest sercem wyskalowanego agile’a. Czyli o tym jak możemy planować prace wielu zwinnych zespołów w dłuższej perspektywie. Znajdziesz tu dużo wiedzy praktycznej prosto z frontu walki o zwinność w skali.

Zwinni jak słoń

Mała rozkminka na temat tego, jak rozpoznać zwinność z perspektywy klienta, na przykładzie bardzo trudnego sektora.

12 małp

O motywacji Pracowników Wiedzy w świetle zasady SAFe’owej „Unlock the intrinsic motivation of knowledge workers”.

 

 

Pin It

Leave a Comment